Drevené pelety



Čo sú to pelety?

Pelety alebo peletky patria do kategórie tuhých palív a zaraďujeme ich k prírodným zdrojom kúrenia ako ekologické palivá. Pelety sú výsledkom technologicky náročného procesu, ktorý zahŕňa sušenie pilín (z drevených alebo z rastlinných zvyškov) a následné lisovanie pod vysokým tlakom. Výsledkom procesu sú malé granulky s priemerom 6-14 mm – peletky, ktoré môžu nahradiť bežné zdroje tepla, napríklad drevo. Do tohto výrobného procesu nevstupujú žiadne ďalšie prísady, preto ide o čisté EKO palivo. Nízky obsah vlhkosti a kvalitné piliny zaručujú vysokú výhrevnosť a nízke percento popolčeka, ktorý navyše môžete využiť aj ako hnojivo.

drevené pelety

Drevené pelety

Drevo a drevený odpad sú označované ako pevná biomasa, a tá tvorí 100% základ pre drevené pelety. Vďaka vysokému tlaku a zahriatiu sa celulóza v dreve premení na prírodné lepidlo a po vychladnutí držia pelety svoj tvar. Nie sú teda potrebné žiadne prímesy, lepidlá alebo chemikálie. Pri následnom spaľovaní vzniká minimum popola, ktorý je možné využiť na záhradu ako prírodné hnojivo, keďže ide o čisté spálené drevo. Všetky drevené palivá, teda aj drevené pelety, radíme medzi obnoviteľné zdroje energie.

drevene pelety akcia cena obi

Rastlinné pelety

Rastlinné pelety, alebo tiež alternatívne pelety, sú vyrábané z prebytkov poľnohospodárskej výroby ako je slama, seno, lucerna, špeciálny kŕmny šťaveľ, z odpadu ktorý vzniká pri čistení obilia, olejnín a strukovín. Oproti dreveným peletám majú obvykle vyšší obsah popola (5%). Rastlinné pelety – agro peletky, sú významným zdrojom obnoviteľnej energie a predstavujú značný potenciál pre ekonomický rozvoj vidieka. Alternatívne pelety je možné spaľovať len v špeciálnych kotloch, ktoré sú na to určené.

drevene pelety na topeni na topenie

Drevené pelety vs. Rastlinné pelety

Oba druhy peliet patria k prírodným zdrojom vykurovania, k tzv. ekopalivám. Zásadný rozdiel medzi drevenými peletami a rastlinnými peletami je v zložkách z ktorých sú vyrobené. Drevené pelety sú tvorené drevom a drevenými pilinami, rastlinné pelety sú vyrobené z poľnohospodárskeho odpadu. Z toho plynie ďalší zásadný rozdiel – a to je spaľovanie jednotlivých druhov peliet. Preto pre rastlinné pelety sú vhodné len vybrané druhy kotlov. napríklad (https://ekokotle.sk/kotly/automaticke-kotly/vento-bio/ ).Keďže pri rastlinných peletách vzniká až 5-10násobne viac popola, teda je nutné vyberať popol každý alebo každý druhý deň. Na druhej strane značnou výhodou rastlinných peliet je ich nižšia cena v porovnaní s drevenými peletami.

Výhody kúrenia peletami

Vďaka svojej veľkosti a baleniu vo vreckách je manipulácia peletami omnoho jednoduchšia v porovnaní s klasickým drevom. Peletky je ideálne spaľovať v kotle pre pelety. Väčšinou ide o automatické kotle, ktoré majú svoje dávkovače a tie upravujú množstvo spotrebovaných peliet. Výsledkom je, že kotol sa vám neprehrieva a maximalizuje sa efekt kúrenia peletami. Dopĺňanie je veľmi jednoduché a v porovnaní s drevom alebo uhlím omnoho čistejšie – aj preto sú pelety dobrou voľbou pre domáce kúrenie v malých kotloch alebo krboch.

drevene pelety hornbach polsko 15 kg
  • Pelety sú malé, skladné a jednoducho sa dávkujú
  • ľahká manipulácia s peletami vďaka bag-bag baleniam
  • 100% prírodný produkt s minimom popola
  • popol z dreva môžete využiť ako minerálne hnojivo do záhrady

Popol ako hnojivo

Zloženie popola vzniknutého pri spaľovaní dreva, brikiet alebo keď spaľujete drevené pelety zodpovedá vysoko kvalitným minerálnym hnojivám, ktoré nájdete v obchodoch. Podľa štúdie Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe a údajov českej firmy BIOMAC v sebe môže mať takýto popol z peliet, brikiet alebo dreva až 30% vápnika, 10% draslíka, 5% horčíka a 3% fosforu. Väčšina týchto živín sa do dreva dostala z pôdy počas rastu stromu, a tak sa teraz po jeho spálení môže prirodzene vrátiť späť.

eko palivo vykurovacie pelety

Výhrevnosť pre pelety a cena

Výhrevnosť udáva, koľko sa uvoľní energie, keď spálime určité množstvo daného pevného paliva (obvykle pri 1kg). Čím vyššia výhrevnosť, tým menej paliva spotrebujeme. Výhrevnosť je rôzna pre rôzne typy dreva – bukové alebo dubové, i rôznych typoch uhlia, preto sa nedá urobiť len jednoduché porovnanie drevo – uhlie. Rôzne druhy dreva majú rôznu vlhkosť, a teda aj rôzny podiel horľaviny. Pri uhlí zase záleží na lokalite, kde bolo vyťažené. Výhrevnosť pre drevené i rastlinné pelety je obvykle 15 000 – 18 000 kJ/kg.

Kúrenie peletami začína využívať stále viac domácnosti a firiem. Svojou výhrevnosťou úspešne konkurujú mnohým druhom uhlia, pričom v porovnaní s uhlím ide o čistý, komfortnejší a ekologickejší spôsob vykurovania.

Zaujíma vás aká je cena za tonu pre pelety? Aktuálne ceny a informácie nájdete v našom cenníku.

Nemáte kotol na pelety? Pozrite sa na našu ponuku brikiet.

Spotreba, nároky na kúrenie i skladovanie peliet

Priemerná domácnosť žijúca v rodinnom dome spáli ročne okolo 5-6 ton drevených alebo rastlinných peliet. Na ich skladovanie postačí existujúca kotolňa, pivnica či technická miestnosť. Na kúrenie peletami sa používajú špeciálne automatické kotle či kachle, ktoré majú pohodlnú prevádzku rovnako ako elektro alebo plynové kotle. Pelety dovážame zabalené v polyetylénových vreciach, čo značne uľahčuje ich prenášanie a následné skladovanie. Vďaka tomuto obalu je výrazne znížené riziko navlhnutia peliet či neporiadku z prachu.


Máte otázky? Konaktujte nás alebo si pozrite sekciu často kladených otázok.